Årspriser/Vandringspriser

För att kunna tävla om SFK’s vandringspriser/Årspriser, Skall resultat som inte är tagna i SFK. skickas in till SFK’s sekreterare senast den siste dec de år man tävlar om.

 

Statuter:

Årspriser (utdelas på årsmötet)

Årets SFKare

2019-IRST Ballydavid Macha, äg:Camilla Paradis

2018-PT Björås Elda, äg: Björn Danås

2017-PH Fugledes Tiro äg: Bjerke Andersson

2016 PH Fugledes Tiro äg: Bjerke Andersson

2015 IRST Red Garlics Red Hot Capussiono äg: Camilla Paradis

2014 PT Black Luckys Kajsa äg: Kent Svensson

2013 PH Fugledes Eno äg: Bjerke Andersson

2012 Heegårds Cato äg: Lars-Åke Malmsten

2011 Fugledes Eno äg: Bjerke Andersson

2010 PT Bendts Diba äg: Bertil Mårtensson

2009 IRSH Janås Essoess äg: Ylva Lannge

2008 PH Riddarsporrens BlackOut äg: Bjerke Andersson

2007 PT Riddarsporrens Härja äg: Jörgen Sandberg

2006 PT Riddarsporrens Härja äg: Jörgen Sandberg

Årets Ökl/Skl

2019 PH Fugledes Tiro äg: Bjerke Andersson

2018 GST Östjyllands SR Pointer äg: Ole Halberg

2017 PH Fugledes Tiro äg: Bjerke Andersson

2016 PH Fugledes Tiro äg: Bjerke Andersson

2015 EST Östrabys Graze äg: Bengt Sandin

2014 ESH Midtfyns Eros äg: Andras Talpai

2013 PH Fugledes Eno äg: Bjerke Andersson

2012 PT Top–Points Axi äg: Bertil Mårtensson

2011 PH Fugledes Eno äg: Bjerke Andersson

2010 EST Östrabys Fabiola äg: Bengt Sandin

2009 IRSH Janås Essoess äg: Ylva Lannge

2008 PH Riddarsporrens Black Out äg: Bjerke Andersson

2007 PT Riddarsporrens Härja äg: Jörgen Sandberg

2006 PT Öb’s Soda äg: Bertil Mårtensson

Årets Ukl

2019 IRST Ballydavid Macha äg: Camilla Paradis

2018 PT Björås Elda äg: Björn Danås

2017 IRST Janås Jet äg: Camilla Paradis

2016 Gamekeepers I-Maharaja äg: Sten Rönnerling

2015  PT Fugledes Viva äg: Björn Danås

2014 PT Black Luckys Kajsa äg: Kent Svensson

2013 EST Pålamalmens Little Girl äg: Alexander Bennergård

2012 ESH Heegårds Cato äg: Lars-Åke Malmsten

2011 ESH Nike äg: Andras Talpai

2010 PT Bendts Diba äg: Bertil Mårtensson

2009 EST Po-Setters Fanta äg: Per Olsson

2008 IRSH Ymer äg: Arne Thorn

2007 ESH Senjas M Zep äg: Benny Persson

2006 PT Black Luckys Larissa äg: Jan Pettersson

 

Vandringspriser Jaktprov vår

Axel Westerbergs VP 120627

2019-Ej utdelat

2018-GST Östjyllands SR Pointer äg: Ole Halberg

Statuter SISK_tallrik_090922

Åter instiftat 2009

Ej utdelat 2010-2020

ELBOs vandringspris

2020- Provet instält pga Pandemi

2019-PT Vega äg: Stefan Sigurdsson

2018-GST Östjyllands Pointer äg: Ole Halberg

2017-PT Black Luckys Kajsa äg: Kent Svensson

2016-Provet inställt

2015-ESH Heegårds Cato äg: Lars-Åke Malmsten

2014-PT Top Point Axi äg: Bertil Mårtensson

2013-Provet inställt

2012-IRST Nordfjällets Robin äg: Agneta Andersson

2011-Provet inställt

2010-IRSH Lohmann’s Jaffa äg: Frank Kröyer

2009-GST Åens G Blackie äg: Ole Halberg

2008-ESH Vestfrontens Nester äg: Andras Talpai

2007-PT Lyngborgs I-Vito äg: Björn Meijel

Bjerkes VP 2018

2020-Inställt pga Pandemi

2019- PT Vega äg: Stefan Sigurdsson

2018- GST Östjyllands SR Pointer äg: Ole Halberg

Vandringspriser Jaktprov höst

Stig_kerstin_ukl

2021- PT Black Luckys Zenta, äg: Anders Stenkilsson

2020- EST Stina äg: Alexander Bennergård

2019- IRSH Malsatbodarnas Star äg: Claes Kennedy

2018- GST Svartekällans Shadow äg: Bengt Stenson

2017- PT Gamekeepers Neiti äg: Kalle Stolt

2016- EST Herrskapets Million Dollar Rose äg: Anders Landin

2015- Ej utdelat ingen vinnare

2014- PT Fugeldes Viva äg: Björn Danås

2013- PH Gamekeepers Brioni äg: Sten Rönnerling

2012- EST Midfyns Themis äg: Daniel gustavsson

2011- PH Fugledes Pius äg: Sten Rönnerling

2010- PT Borgeflons DM Quitty äg: Ann-Helen Jönsson

2009- EST Landsborgens Lady L’Amoure äg: Nils-Erik Nilsson

2008- IRSH Ymer äg: Arne Thorn

2007- ESH Senjas M Zep äg: Benny Persson

2006- EST PoSetters Devil äg: Per Olsson

2005- PH Black Luckys Spirit äg: Anders Stenkilsson

2004- PH U-Lindys Mr Big äg: Ulf Ringdah

2003- PT Vijägarens Vilda äg: Clas Carnbring

2002- EST Sydvindens Friska äg: Kjell Gustavsson

2001- ESH Klubbergets Asolo äg: Hans Lundvall

1996-2000 inget prov

1995- PH Skärtorps Kendo äg: Lars-Erik Eckerström

1994- PT Skärtorps Izarra äg: Beatrice Ekberg

 

Stig_kerstin_ökl

2021- Ingen pristagare

2020- ESH Vargofjellets Atlas äg: Andras Talpai

2019- EST Herrskapets our Red Rose äg: Clas Kennedy

2018- PT Gamekeepers Nieti äg: Kalle Stolt

2017- PT Boelsgaards A Bloom äg: Mila Laago

2016- ej utdelat

2015- GSH Åshöjdens Walther äg: Jan Andersson

2014- EST Pålamalmens Little Girl äg: Alexander Bennergård

2013- PT Black Shetans Bitte äg: Stig Nilsson

2012- EST Bjenderups Molly äg: Benny Persson

2011-IRST Razzmilla äg: Anita Paradis

2010-ej utdelat

2009-ej utdelat

2008-IRSH Janås Esso-ESS äg: Ylva Lannge

2007-PT Black Luckys Larissa äg: Jan Pettersson

2006-PT Vattviken s Kate äg: Bengt Hansson

2005-PT Riddarsporrens Härja äg: Jörgen Sandberg

2004-PT Black Luckys Aya äg: Anders Stenkilsson

2003-PH Black Luckys Plus äg: Jonas Sandberg

2002-PT Hera äg: Bengt Rödseth

2001-PH Black Luckys Michelangelo äg: Anders Stenkilsson

1996-2000 Inget prov

1995-PT Jo-Kjells Mira äg: Lennart Kjellson

1994-Ej utdelat

Stig_kerstin_skl

2021-PT Björås Elda, äg: Björn Danås

2020-PT Black Luckys Kajsa äg: Kent Svensson

2019-ESH Sveaborgs Z-Ceasar äg: Andras Talpai

2018-ESH Tobölbjergs Lamison äg: Allan Nissen

2017-EST Heegårds Zuki äg: Erling Clausen

2016-EST Hagalidens Tjoffsan äg: Kjell Gustavsson

2015-PT Black Luckys Rikke äg: Per-Ola Brecke

2014-EST Midfyns Themis äg: Daniel Gustavsson

2013-PT Top Point Axi äg: Bertil Mårtensson

2012-Ingen Segrarklass

2011-EST Martallens Lasy äg: Erling Clausen

2010- IRST Red Garlics Gourme’ äg: Agneta Andersson

2009-IRSH Lohmanns Jaffa äg: Frank Kröyer

2008-ESH Myrhedens G Granat äg: Benny Persson