Resultat

Här kommer medlemmarnas erövrade meriter att noteras. Resultat från SFK:s prov/utställningar publiceras automatiskt. Medlemmar som tilldelas pris på Specialklubbarnas- och övriga lokalklubbars prov och utställningar måste meddela sekreteraren/webmastern uppgifter på hunden, ägare, arrangerande klubb och naturligtvis prisvalör, om ni vill vara med på sidan. Skicka gärna med foto på hund.

Länk till Årspriser/Vandringspriser, tänk på att skicka in era resultat för att tävla om Årspriserna, resultaten skall vara SFK-sekreterare tillhanda senast 31 dec innevarande år.

http://sodrafagelhundklubben.se/arspriservandringspriser/


SFK’s Familjedag lördagen den 29 juni.

Lördagen den 29/6 bjöd SFK in till familjedag. Ett 20-tal medlemmar kom till Karups Nygård. Vi hade en fantastisk trevlig dag i underbart väder.

Det tävlades i pilkastning, bollkastning, luftgevärsskytte samt olika övningar med hundarna, så som agility, stadga med störning, inkallning med störning och inkallning på tid.

Efter den tävlingsmomentet åkte flera till Sövdesjön för att bada med hundarna (även några 2-benta tog sig ett bad). Under tiden anordnade resten en fantastisk grillbuffe’ med Janne vid grillen, maten stod som Camilla skaffat stod SFK för.

När alla grenar summerades stod Bengt S med Princessan som segrare med ett poäng över Janne med Walther.

Stort Tack SFK för att ni bjöd in till denna trevliga dag.

Vid Pennan

Stina & Ingvar i Minnesberg

————————————————————————-

Andras Talpai har visat framfötterna under 2018 och tilldelades SSK’s Silversetter för årets bästa unghund ibland Engelsksetter (Vargofjellets Atlas)

Och Inte minst fick Andras mottag SSK’s förarmärke i Guld, en utmärkelse som enbart utdelats 13 gånger på 115år.

Stort Grattis Andras

________________________________________________

ÖFK’s vårprov på Öland 20190414

1 Skl GSH Åshöjdens Walther äg/för: Jan Andersson

1 Ökl IRSH Grizzly äg/för: Ylva Lannge

__________________________________________

 

1 vk cert Hp vp Black Luckys Kajsa, äg/för Kent Svensson Dansk Pointerklubbs huvudprov Tönder 20190323

4 vk Hp vp Danmarksmästerskapen  Black Luckys Kajsa äg/för Kent Svensson, Holbaeck 20190413

___________________________________________

SGSK huvudprov Öland 20190412

3 Skl Fugledes Tiro äg/för: Bjerke Andersson

___________________________________________

SFK vår prov Krageholm Karsholm 20190325-26

1 Skl PT Vega, äg/för Stefan Siguurdsson,

1 Ukl PH, Gamekeepers Rask, äg/för Kalle Stolt

1 Ökl PH, Mafia Di Rinias, äg/för Kalle Stolt

——————————————————————

FJD Holbäck 20190309-10

1 Ökl, PT Södersjöns Tressette äg/för: Daniel Nilsson

1 Uk, Fugledes Charly äg/för: Bjerke Andersson

2 Ökl Top Point Milton äg/för Maria Rydelöv

2×1 ukl Ballydavid Macha äg/för Camilla Paradis


Årets hundar SFK 2018

Årets SFK’are, PT Björås Elda, äg: Björn Danås

Årets Segraklass, Öppenklass hund, GST Östjyllands Pointer, äg: Ole Halberg

Årets Unghund, PT Björås Elda, äg: Björn Danås

Årets Öppenklassare: PH Uran, äg: Sten Rönnerling

_____________________________________

Mästarna Klubbmästarskapet 2019 på Brandsta och Brandstaholm

Ökl/Skl, IRST Janås Jet, äg/för Camilla Paradis

Ukl, PH Kokanee’s Kungen, äg/för Björn Danås

Domare: Janne Andersson

———————————————————

Vinnare av SFK’s lotteri 2018 Bjerke med nr 34

Fugledes Charly äg: Bjerke Andersson

2 Ukl SFK/SSK 180928

1 Ukl ÖFK 181021

Fugledes Tiro äg: Bjerke Andersson

4 Skl VFK 181014

 

 

 

 

 

 

 

 

Björås Elda äg Björn Danås Har haft en hyfsad unghunds karriär

2017
7/10 1 ukl Gordonsetters huvudprov Falköping
2018
28/3 1 Ukl Gordonsetters huvudpröve Holbeak
3/4   1 Ukl Dpk huvudpröve Holbeak
3/4   Vinnare Dpk 100 års jubileums unghunds gran prix
7/4  2 vinnare Dpk unghund matchning
5/8  1 Cert Ck BIM utställning Öland
28/9 1 HP Ukl SSK Huvudprov Skåne
29/9 1 HP Ukl SFK Skåne
3/10 1 HP Ukl derby kval Gotland
4/10 1 HP Ukl derby final Gotland
4/10  Vinnare derby Gotland
20/10 1 Ökl Öland Vandp provets bästa Ökl

2 Skl VP Åshöjdens Walther äg/för: Jan Andersson, Edevik SGSK 180923

1 Skl Midtfyn’s Eros, äg/för Andras Talpai, Fält-SM kval Gotland 181005

 

Vargofjellets Atlas, äg/för: Andras Talpai

1 Ukl HP  SSK derbytallrik  SSK Skabersjö 180928

1 Ukl HP Derbyfinal, Gotland 181004

3 placerad Svenskt Derby 2018,  Gotland 181004

SFK’s jaktprov 20180929-30 på Skabersjö
Ukl/Ökl, domare: Hans Lundvall
1 Ukl HP Björås Elda, äg/för: Björn Danås
2 Ukl Herrskapets Scanien Rose, äg/för: Erik Malmsten
3 Ökl Danguns Chasse, äg/för: Richard Lundberg
1 Skl VP, Cert, Tobölbjergs Lamison, äg/för: Allan Nissen
2 Skl Tilli, äg/för: Stefan Sigurdsson
SFK’s utställning 20180908 på Löddesborg

SFK’s höstprov 20180908 på Löddesborg

Ukl

1 Ukl Hp GST Svartekällans Shadow, äg Bengt Stenson

1 Ukl EST Alba, äg Alexander Bennergård

Ökl

1 Ökl PT Gamekeepers Neite, äg. Kalle Stolt

3 Ökl PT Vattvikens Tweed, äg. Pernilla Falk

SFK’s vårprov 20180402-03 på Karsholm, Fjärdingslöv och Löddesborg

1 Ökl PH Uran äg/för Sten Rönnerling
2 Ökl PT Vattvikens Tweed äg/för Pernilla Falk

1 Ukl Svitjods Sigge Stardust äg/för Sten Rönnerling
1 Ukl Hagalidens Pinus äg/för Benny Persson

1 Skl Cert Östjyllands SR Pointer äg/för Ole Halberg
2 Skl Björås Anya är/för Per-Arne Arlebring
3 Skl Midfyns Eros äg/för Andras Talpai
4 Skl Macperssons Ally äg/för Benny Persson
5 Skl Pålamalmens Little Girl äg/för Alexander Bennergård
6 Skl Åshöjdens Walther äg/för Jan Andersson

————————————————————————————-

Fjäll-SM kval 20170930

4:a Skl Fjäll-SM kval Åshöjdens Walther, äg/förare: Jan Andersson

———

Fjäll-SM Final 20171001

2:a Skl Fjäll-SM Final ÅShöjdens Walther, äg/förare: Jan Andersson

————

SFK Brandsta mfl 30/9-1-10 2017

1:aUkl Top Point Hera, äg/förare: Bertil Mårtensson

2:a Ukl Kaselyckans Flash, äg/förare: Mayvor Jonsson

1:a Skl Cert VP Heegårds Zuki, äg/förare: Erling Clausen

2:a Skl Red Garlics Red Hot Cappuccino äg/förare: Camilla Paradis

 


SFK Utställning Löddesborg 20170910

BIS Cert HP Åshöjdens Walther och härmed SEUCH

SFK Löddesborg 10/9 2017

1:a Ukl Gamekeepers Neiti, äg/förare Kalle Stolt

2:a Ökl Boelsgaard A Bloom, äg/förare Mila Lago

DESK huvudprov 31/3-2/4 2017

1:a Ukl   Vargofjellets Athena, äg/förare Andras Talpai

Fugledes Tiro äg/förare Bjerke Andersson har våren 2017 på 4 starter fått
ÖFK   1 cert
DKK   3 HP
DPK   2 HP
SFK    3 CK

Västsvenska Fågelhundsklubben SKL 7 oktober 2016 Domare Stellan Johansson

1 SKL och Cert Østjyllands SR Pointer äg/förare Ole Halberg. Med denna placering blev Pointer både DKJCH og DKBCH.

—–

SISK Skl Onslunda 2/10 2016 Domare Bengt Hansson

1 Skl Cert cacit HP Fugledes Tiro, förare/äg Bjerke Andersson
2 Skl CK HP, Top Points Antonia, förare/äg Bertil Mårtensson

SISK Skl Krageholm 2/10 2016

4 Skl Ck HP Åshöjdens Wahlter, ägare/förare Jan Andersson

SISK Ukl/Ökl Krageholm 1/10 2016 Domare Jan-Olov Daniels

1 Hp Ukl Vattvikens Tweed äg/förare Pernilla Falk

1 Hp Ukl Gamekeepers Maharajah äg/förare Sten Rönnerling

3 Ökl Björås Anya äg/förare Per Arlebring

SISK Ukl/Ökl Onslunda 1/10 2016

2 Ökl Fyledalens Ben Alder äg/förare Mayvor Jonsson

——

SFK Fjärdingslöv Skl 30/9 2016 Domare Allan Nissen

1 Vinnare med Hp och Cert Hagalidens Tjoffsan äg/förare Kjell Gustavsson
2 Vinnare Macperssons Ally äg/förare Benny Persson
3 Vinnare Östjyllands SR Pointer äg/förare Ole Halberg

——

SFK Slättäng/Svalöv Ukl/Ökl 29/9 2016 (ofullständiga, maila Pernilla Falk om fler/icke korrekta resultat) Domare Per-Ola Brekke

1 Hp Ukl Gamekeeper’s I-Maharajah äg/förare: Sten Rönnerling

1 Hp Ukl Vattviken’s Tweed äg/förare: Pernilla Falk

1 Hp Ukl Hagalidens My Sweet Lord äg/förare: Charlotta Sundqvist

1 Hp Ukl Danguns Prime äg/förare: Daniel Gustavsson

1 Hp Ukl Top Point Dania äg/förare: Alexander Bennergård

2 Ukl Ripfinnarens ZM Enya äg/förare Tommy Hagerlund

1 Hp Ökl Herrskapets Million Dollar Rose äg/förare Anders Landin

2 Ökl Björås Anya äg/förare Per Arlebring

3 Ökl Danguns S-Chasse äg/förare Richard Lundberg

—–

SFK Svalöv/Slättäng Ukl/Ökl 11/9 2016

1 Ukl Hp Herrskapets Million Dollar Rose, äg/förare: Anders Landin

1 Ukl Gamekeeper’s Jessie, äg/förare: Carina Uhlén

1 Ukl Hagalidens My Sweet Lord, äg/förare: Charlotta Sundqvist

2 Ukl Danguns Prime, äg/förare: Daniel Gustavsson

2 Ukl Gamekeeper’s I-Guinness, äg/förare: Stefan Svensson

—–

FJD Pröve på Bornholm 20160410

1 Ökl, Landsborgens Morris, ägare: Lars-Åke Malmsten

——

FA’s Internationella Segrarklass i Varberg, 20160407

Parti 1

1 Skl, Cert HP Cacit, Fugledes Tiro, ägare: Bjerke Andersson

2 Skl CK HP, Hetja ägare: Allen Nissen

3 Skl Black Luckys Antonia, ägare: Bertil Mårtensson

4 Skl Gamekeepers Brioni, ägare: Sten Rönnerling

Parti 2

1 Skl, Cert HP re-Cacit, Heegårds Cato, ägare: Lars-Åke Malmsten

2 Skl, CK HP, Black Luckys Rikke, ägare: Per-Ola Brekke

3 Skl, CK HP, Åshöjdens Walther, ägare: Jan Andersson

4 Skl, Midfyns Eros, ägare: Andras Talpai

En bra dag för SFK, av 8 placerade var 6 från SFK, fantastiskt.

Extra Grattis till Lars-Åke Malmsten som med detta Cert blev Svensk Jaktchampion.

——

DKK Vordingborg 20160314

6 Skl ESH Sveaborgs Cesar, ägare: Andras Talpai

—–

FJD Gislinge/Haslev 20160312-13

2 x 2 Ökl PT Caramba, ägare: Bengt Hansson

1 Ukl PH Windhovering Larch, ägare: Bengt Hansson

1 Ökl ESH Sveaborgs Cesar, ägare: Andras Talpai

2 Ukl IRSH Janås Ingvar, ägare: Jan Andersson

——–

Resultat Skåneveckan SFK/SGSK, Derby och Fält-SM

14 okt Fjärdringslöv Skl

1 Skl Hp Cert PH Black Luckys Rikke för: Per-Ola Brekke

2 Skl CK ESH Rico för Nils W Nilsson

3 Skl EST Macperssons Ally för: Benny Persson

14 okt Löddesborg Ukl/Ökl

2 Ukl ESH Landsborgens Maharaja för: Fanny Lundvall

2 Ökl PT Lyngbergets Nora för: Kalle Stolt

15 okt Krageholm Ökl

1 Ökl Hp PH Fugledes Tiro för: Bjerke Andersson

1 Ökl Hp GST Budalens Isa för: Ole Halberg

2 Ökl EST Östrabys Grace för: Bengt Sandin

15 okt Charlottenlund Ukl

1 Ukl Hp PT Carnbrings Caol Ila för: Kalle Stolt

1 Ukl Hp PT Top Points Athena för: Bertil Mårtensson

1 Ukl Hp PH Södersjöns Ess för: Lisbeth Boden

16 okt Krageholm Ukl/Ökl

1 Ukl PT Black Luckys My Lady för: Anders Stenkilsson

1 Ukl IRVSH Margårdens Rodney för: Gun Carmland

1 Ökl Hp PT Black Luckys Kajsa för: Kent Svensson

2 Ökl PT Lyngbergets Nora för: Kalle Stolt

2 Ökl EST Östrabys Grace för: Bengt Sandin

16 okt Fjädringslöv SKL parti 1

1 Skl Hp Cert Cacit PH Fugledes Urban för: Rolf Strömberg

2 Skl Hp CK R-cacit PH Black Luckys Rikke För: Per-Ola Brekke

3 Skl Hp CK IRSH Red Garlics Red Union Mix För: Ole Schmidt

4 Skl ESH Senjas Messi För: Erling Clausen

16 okt Löddesborg SKL parti 2

1 Skl GSH Åshöjdens Baron De Lay För: Bengt Stensson

2 Skl GST Zettertjärns Nikes För: Kristina Edh

3 Skl IRSH Red Garlics Sweet Potato

17 okt Svalöv Ukl Svenskt Derby 2015

Vinnare Svenskt Derby 1 Ukl Hp East Meadows Pandora för: Claes Kennedy

2:a 1 Ukl Hp Höytjönnas Luna för: Janne Bodell

3:a 1 Ukl CO Cito för: Einar Holmvik

4:a 1 Ukl Vallarfjällets B-Atiz för: Birgitta Winberg

5:a 2 Ukl Carnbrings Caol Ila för: Kalle Stolt

Resultat SFK höstprov Löddesborg 3 okt 2015

3 Ökl Östrabys Grace, Ägare: Bengt Sandin

2 Ukl Jill du Petit Cardine, Ägare: Bengt Stenson

Resultat SFK höstprov Löddesborg 13 sep 2015

3 Ukl GST Jill Du Petit Cardine, Ägare: Bengt Stenson

3 Ukl ESH Stenbitens Izedor, Ägare: Sten Rönnerling (ej på bild)

1 Ökl Hp GSH Åshöjdens Wahlter, Ägare: Jan Andersson , Bästa Ökl

2 Ökl EST Östrabys Grace, Ägare: Bengt Sandin

FJD Höstprov Gisslinge13 sep 2015

1 Ökl PT Fugledes Viva, Ägare: Björn Danås

Resultat SFK vårprov 2015 11-12 april

1 Ukl PT Björås Anya, Ägare: Per Arlebring

1 Ökl Hp PH Fugledes Urban, Ägare: Rolf Strömberg

3 Ökl EST Östrabys Grace, Ägare: Bengt Sandin

3 Ökl IRSH Rödmyrans Jeopardy, Ägare: Eva Björklund

1 Skl Cert Cacit, ESH Heegards Cato, Ägare: Lars-Åke Malmsten

2 Skl R-cert R-cacit PH Patjanens Antionori, Ägare: Per-Anton Berg

3 Skl EST Pålamalmens Little Girl, Ägare: Alexander Bennergård

Resultat SFK/SSK höstprov, inkl derby/SM 2014-10-14 — 2014-10-18

Placerade Fält-SM 2014

1:a Cert, Cacit GSH Vajskaers Abidal ägare: Robert poulsen

2:a CK, reserv Cacit GSH Blacksetters Aldo, ägare: Ole Halberg

3:a PT Tiurskogens Penny, ägare: Claes Carnbring

4:a IST Red Garlics Epixe, ägare: Agneta Andersson

Derbyplacerade 2014

1:a 1:a Hp PT Black Luckys Kajsa, ägare: Kent Svensson

2:a 1:a PT Black Luckys Antonia, ägare: Bertil Mårtensson

3:a 1:a PH Astrups Rik, ägare: Erik Årö

4:a 1:a EST Hagalidens Tjoffsan, ägare: Kjell Gustavsson

Oplacerade

3 ukl, GST Svitjods Raja, ägare: Ulf Kåberg

3 ukl, GST Svitjods Ronja, Thore Larsson

SFK parti 1, Skl Löddesborg 2014-10-14

1:a HP Cert, EST Midfyns Themis, Ägare: Johanna/Daniel Gustavsson

2:a PH Gamekeepers Brioni, ägare: Sten Rönnerling

3:a IRST Red Galics Red Hot Cappuccino, ägare: Camilla Paradis

4:a EST Tobölbergs Columbine, ägare: Allan Nissen

5:a PT Luthagens Disco, ägare: Lars Thulin

6:a PH Patjanens Villa Antinori, ägare: Per-Anton Berg

SFK parti 2, Skl Svalöv 2014-10-14

1:a Cert Hp PH Black Luckys Rikke, ägare: Per-Ola Brekke

2:a Hp EST Bjendrups Phineas, ägare: Tomas Klitt

3:a Hp PT Top Points Axi, ägare: Bertil Mårtensson

4:a PT Black Luckys Queen L, ägare: Per-Ola Brekke

5:a PT Fugledes Tinkerbell, ägare: Hans-Allan Eliasson

Efter Matchning Mellan Midfyns Themis och Black Luckys Rikke, utsågs Rikke till bästa Skl hund på SFK’s höstprov.

Bästa Segrarklasshund 2014-10-14 Black Luckys Rikke, ägare: Per-Ola Brekke

Pristagare 2014-10-16 Löddesborg

1 Ökl Midfyns Eros, Förare: Andras Talpai

2 Ukl Ekdalens Epoc, Förare: Thomas Hallgren-Schaffer

Pristagare 2014-10-14 Krageholm

1 Hp Ukl, Fugledes Viva, ägare: Björn Danås, Bästa Ukl

1 Hp Ukl, Heegårds Laika, ägare: Jörgen Nielsen

1 Hp Ukl, Black uckys Kajsa, ägare: Kent Svensson

2 Ukl, Falcsagans Monique, ägare: Margareta Nord

Pristagare 2014-10-15 Svalöv

1 Ökl Hp, Pålamalmens Little Girl, ägare: Alexander Bennergård, Bästa Ökl

1 Ökl Hp, Svitjods Pixa, ägare: Anna Linder

3 Ökl, Falcsagans Java, ägare: Margareta Nord

3 Ökl, Setterbackens Zic-Zac, ägare: Berit Mattsson

1 Ukl Hp, Angel, ägare: Pia Jelkeståhl

1 Ukl Hp, Hagalidens Tjoffsan, ägare: Kjell Gustavsson

1Ukl, Falcsagans Monique, ägare: Margareta Nord

Pristagare 2014-10-15 Arendala

1 Ukl, Black Luckys Molly, ägare: Per-Ola Brekke

2 Ukl, Karacanis Tyra, ägare: Sverker Örmin

3 Ukl, Blondiestar, ägare: Martina Håkansson

Pristagare 2014-10-15 Fjäringslöv

1 Ukl Hp, Black Luckys Antoinia, ägare: Bertil Mårtensson

1 Ukl Hp, Svitjods Ronja, ägare: Thore Larsson

2 Ukl, Fugledes Viva; ägare: Björn Danås

2 Ukl Gamekeepers Fröken Finnemang, ägare: Kalle Stolt

Pristagare 2014-10-16 Fjäringslöv

1 Skl Hp cert Cacit, ESH Rico, ägare: Nils Nilsson, Bästa Segrarklass hund på SSK-huvudprov

2 Skl Hp, PT Bjönnålias Jackpot, ägare: Walter Muhland

3 Skl, EST Bjerndrups Phienas, ägare: Thomas Klit

4 Skl, GSH Vajskaers Abidal, ägare: Robert Poulsen

5 Skl. ESH Heegårds Cato, ägare: Lars-Åke Malmsten

Pristagare 2014-10-16 Krageholm

1 Skl Hp cert Cacit, EST Tobölbergs Columbine, ägare: Allen Nissen

2 Skl, PT Top Points Axi, ägare: Bertil Mårtensson

3 Skl, PT Frierfjordens Randi, ägare: Jens Grönneled

———————————————————————————————————————————-

SFK-pristagare Falköpinge 11-12okt 2014

1 ökl Hp, IRST Red Garlics Red hot Chapuccino ägare: Camilla Paradis

2 ökl, IRSH Arrogant ägare: Berit Mattson

2 ukl, PT Fugledes Viva ägare: Björn Danås

—————————————————————————————————————————————————

SFK Utställning 2014 på Nyhem, Tomelilla

BIR

Pointer, Kanix Edward, Sofie Lundquist

Irländsk Röd Setter, Honegardens Lady Chatterly, Tomas Wiklund

Engelsk Setter,

————————————————————————————————————————

Utställning SGSK Orsa, 20140608

Very Good Åshöjdens Wahlter, Stina Andersson

———————————————————————————————————-

Klubbmästare Trapp-skytte 2014

Bertil Mårtensson

——————————————————————————————————————————————————

SFK vårprov 20140412-13

1 Skl Cert CK Cacit Hp, Top Points Axi ägare/förare: Bertil Mårtensson

Beklagar den den hemska bakrunden (pga hård vind)

Saknar tyvärr bild på pristagarna från lördagen, (skicka gärna de som har)

1 Ukl Hp, Black Luckys Kajsa, ä/f: Kent Svensson

2 Ökl, Midfyns Eros, ä/f: Andras Talpai

3 Ökl Pålamalmens Dufftown, ä/f: Susanne Magnusson

3 Ökl Kaselyckans Eskort, ä/f: Thomas Oden

———————————————————————————————————————————

SFK Klubbmästare 2014 PH Fugledes Urban ”Micke” ägare/förare: Rolf Strömberg, Domare för dagen: Jan Andersson

————————————————————————————————————————————————————————————

Apportmästare SFK 2014, IST Rastorps Fuxiola, ägare: Mayvor Jonsson

————————————————————————————————————————————————————————-

Vinnare av Årspriser 2013

Årets SFK:are och Årets Segrarklass hund, Fugledes Eno, ägare: Bjerke Andersson

Årets Öppenklass hund, Brenderups Molly, ägare: Benny Persson

Årets Unghund, Pålamalmens Little Girl, ägare Alexander Bennergård

——————————————————————————————————————————————————–

Fält-SM 19 okt 2013 Långtora

3:a Skl Fugeldes Eno, ägare/förare: Bjerke Andersson

5:a Skl TopPoints Axi, ägare/förare: Bertil Mårtensson

——————————————————————————————————————————————————–

Svenskt Derby 18 okt 2013 Långtora

1:a m 1 Ukl HP Tobölbergs Iza ägare/förare: Sten Rönnerling

2:a m 1 Ukl HP Pålamalmens Little Girl ägare/förare: Alexander Bennergård

——————————————————————————————————————————————————–

MFK höstprov 16-17 okt 2013

3 Skl PH Fugledes Eno, ägare/förar: Bjerke Andersson

——————————————————————————————————————————————————-

ÖFK höst prov 12-13/10 2013

1 SKL ISH Razzmuzz ägare/förare: Ylva Lannge

3 Ukl PH Fugledes Tiro ägare/förare: Bjerke Andersson

——————————————————————————————————————————————————-

Grattis till Fugledes Eno Dansk och Svensk Jaktchampion ägare: Bjerke Andersson

——————————————————————————————————————————————————-

VFK Huvudprov i Falköping 3-6 okt 2013

1 Skl Cert Fugledes Eno, ägare/förare:Bjerke Andersson

3 Skl Razzmuzz ägare/förare: Ylva Lannge

3 Ökl Yahoo ägare/förare: Berit Mattsson

Berit blev även vinnare av Topp Points Vandringspris för bästa kvinnliga förare.

——————————————————————————————————————————————————–

Engelska Setterklubbens Huvudprov i Falköping 3-6 okt 2013

1 Skl Cert Janås EssoEss ägare/förare: Ylva Lannge

2 Skl CK Heegards Cato ägare/förare: Lars-Åke Malmsten

Engelsk setterklubbens Grand Prix

Vinnare Heegards Cato ägare/förare: Lars-Åke Malmsten

———————————————————————————————————————————————————

Pointerklubbens Huvudprov Tomelilla 20-22 sep 2013

Guldpokalvinnare 2013

GameKeepers Brioni ägare/förare: Sten Rönnerling

2:a Guldpokalen

Villestoftes Pernille ägare/förare: Mattias Siöland

Övrig pristagare:

1 Ukl HP EST Pålamalmens Little Girl ägare/förare: Alexander Bennergård

———————————————————————————————————————————————————–

SISK Huvudprov Krageholm

2 Ökl IRST Red Garlics Cappucino Ägare/förare: Camilla Paradis

—————————————————————————————————————————————————————————————————

SFK Karsholm 24-25 sept 2013

Dag 1

1 Skl Cert Top Points Axi ägare/förare Bertil Mårtensson

2 Skl CK Fugledes Odin ägare/förare: Sören Mullvad

2 Ukl Commander Crow ägare/förare: Sten Rönnerling

Dag 2

1 Ökl, HP Black Sheetans Bitte ägare: Stig/Kerstin Nilsson förare: Sören Mullvad, Bästa Ökl

2 Ukl, MacPerssons Ally ägare/förare: Benny Persson

1 Ukl Hp, Gamekeepers Brioni ägare/förare: Sten Rönnerling, Bästa Ukl

—————————————————————————————————————————————————————–

FJDBornholmspröve 14 april

1 Ökl Heegards Cato, ägare/förare: Lars-Åke Malmsten

——————————————————————————————————————————–

Dansk kennelklubb

4 plac Skl Fugledes Eno, ägare/förare: Bjerke Andersson

———————————————————————————————————————————

Danske Gordonsetter klubb

1 Ökl ISH Janås Esso Ess, ägare/förare: Ylva Lannge

——————————————————————————————————————————–

Vårprovet Sinclairsholm 29-30 mars

1 Ukl Heggelifjellets Mette Marit ägare/förare: Stefan Sigurdsson

———————————————————————————————————————————

Apport KM 10 mars 2013

Vinnare Janås Essoess, ägare/förare: Ylva Lannge

—————————-

Fält KM 3mars 2013 på Löddesborg

Nr 1 Ökl/Skl, Heegards Cato ägare/förare Lars-Åke Malmsten

Nr 1 Ukl, Östrabys Graze ägare/förare Bengt Sandin

—————————————–

Resultat från Öland den 21 okt 2012

2 Ökl, IST Valaskjalvs Colette, ägare/förare: Fredrik Björklund

1 Skl Janås Essoess, ägare/förare: Ylva Lannge

2 Skl Razzmuzz, ägare/färare: Ylva Lannge

————————————————-

Svenskt Derby 2012 (pristagare SFK)

Derby 5:a Midfyns Eros Ägare/förare: Andras Talpai

1 Ukl GSH Åshöjdens Wahlter Ägare/förare: Jan Andersson

1 Ukl ESH Heegards Cato Ägare/förare: Lars-Åke Malmsten

2 Ukl IST Red Garlics Cappucino Ägare/förare: Camilla Paradis

———————————————————————

SFK Bäckaskogs slott 29-30 sep 2012

1 SKL Cert, Svitjods Pandora numera Jch, ägare/förare: Daniel Gustavsson

2 Skl, Östrabys Fabiola, ägare/förare: Bengt SAndin

3 SKL, Drevjans Kurre, förare: Sten Rönnerling

1 Ukl, ESH, Heegårds Z Cato, ägare/förare: Lars-Åke Malmsten, Bästa Ukl

3 Ukl, ESH, Östrabys Garry, ägare/förare: Maria Sandin

1 Ökl, PT, Pimens Birka, ägare/förare: Susanne Hempel

2 Ökl, ISH Razztafari, ägare/förare: Ylva Lannge

2 Ökl, EST Bjendrups Molly, ägare/förare: Benny Persson

2 Ökl, IST Valaskjalvs Colette, ägare/förare: Fredrik Björklund

3 Ökl GSH PO-Setters Espen, ägare/förare: Per Olsson

3 Ökl, ISH Janås Ecco, ägare/förare: Pål Sander

3 ÖKL PT Bendts Diba, ägare/förare: Björn Danås

—————————————————————————————

SGSK/VFK Halland (Vapnö mfl)

2 Skl, CK PH Drevjans Kurre, förare: Sten Rönnerling

3 SKL, CK IST Razzoja, ägare/förare: Ylva Lannge

4 Skl, CK PH Fugledes Eno, ägare/förare: Bjerke Andersson

5 Skl, PH Fugledes Pius, förare: Sten Rönnerling

——

2 Ökl, ESH Setterbackens Zic-Zaz ägare/förare: Berit Mattson

—————————————————————————

SFK Jaktprov, Felestad (Eslöv) 16 sept

1 Ukl, Midtfyn’s Themis, ägare/förare: Daniel Gustavsson

2 Ökl Bjerndrup’s Molly, ägare/förare: Benny Persson, Bästa Ökl

2 Ökl Thodos Yahoo, ägare/förare: Berit Mattson

3 Ökl Janås E-Isa, ägare/förar: Göran Beckman

———————————————————

ÖFK utställning 2012-08

Viarp’s Hamilton, excellent, Cert, BIR, BIS 3a

Bendt’s Diba, excellent, Cert, BIM

Red Garlics Red hot Cappucino, Very Good

Viarp’s Hamilton

Bendt’s Diba

—————————————————————

SFK utställning 2012-06-09

Antal utställare: ES 8st, GS 3st, IRS 8st, P 5st. tot 24st

BIR

PH Viarps Hamilton, ägare: Martin Lorentzen

IRST Razzoya, ägare: Ylva Lannge

EST PO setters Fixa, ägare: Per Olsson

BIS

PH Viarps Hamilton, ägare: Martin Lorentzen

————————————————————-

Lofsdalen 2012-04-22

Fugledes Eno nr 6 Skl ägare/förare: Bjerke Andersson

—————————————————————-

Resultat från vårprovet på Krageholm 6-7 april

1 Skl Irst Nordfjellets Robin (10år)

2 Skl Irst Red Garlics Gourme

——-

1 Ukl HP Gsh Åshöjdens Wahlter

————————————————————————————————————–

Några medlemmar har varit i Danmark.

På Pointerklubben Huvudprov i Holbaek

Grattis Kerstin Nilsson till MattesKanna

Bertil Mårtensson, Top Points Axi 1 Ökl, + bästa ökl i matchning och nästa dag 2 Skl (44 startande)

Sten Rönnerling, Fugledes Pius 1 Ökl.

Bjerke Andersson, Fugledes Eno, 5:e plats Hornsherred 12.03.19, Dansk kennel klub med 26 startande.

———————————————————–

Klubbmästare Bertil med Toppoints Axi ökl och Camilla med Red Galics Red hot Cappucino (China) 2012

———————————————————-

Årets Unghund 2011, Ej bild ESH Nike, Andras Talpai

————————————————————————————-

Årets Öppenklasshund 2011, IRST Den röde jägarens Nemi, Eva Björklund

——————————————————————————————————————-

Årets SFK hund och Segrarklass hund 2011 PT Fugledes Eno, Bjerke Andersson

—————————————————————————————————————————

KM-mästare 2012 apportering Karl-Erik Björklund med Nemi, priset skänkt av Erik Månsson och Ylva Lannge

———————————————————————————————–

KM-mästare Lerduveskytte 2012 Martin Lorentzen, Priset skänkt av Av fjorårs vinnaren Bjerke Andersson som ett vandringspris.

———————————————————————————————————————————-

Pristagare dag 2

Parti 4 domare Bjerke Andersson

1 ukl, PT Viarps Hatari, äg/för: Kalle Stolt

2 ukl, IRST Gåte Av isleia, äg: Anne espelien för: Bengt Sandin

2 ökl, PT Viarps Elja, äg/för: Anders Persson

2 ökl, PT Top point Axi, äg/för: Bertil Mårtensson

Parti 3 domare: Nils W Nilsson

1 ukl, EST Nike, är/för: Andras Talpai

2 ökl,IRST Thodos Yahoo, äg/för: Berit Mattson

Pristagare dag 1

Parti 2 domare: Benny Melin

1 ukl Hp,PH Fugledes Pius,äg: Nils Kinch för: Sten Rönnerling, Bästa Ukl

2 ukl, PH Viarps Hamilton, äg/för: Martin Lorentzen

2 ökl, PT Sala Palmer, äg: Einar Lervik, för: Sten Rönnerling

Parti 1 domare: Daniel Gustavsson

1 Skl cert, ESTMartallens Lasy, äg/för: Erling Clausen

2 skl, PH Fugledes Eno, äg/för: Bjerke Andersson

3 skl, ESH Senja Opus, äg/för: Erling Clausen

——————————————————————————

Jaktprov Bäckaskog 17 sep 2011, domare: Jan Nilsson, Jonas Sandberg

1 Ukl Hp, PH Fugledes Pius, Förare Sten Rönnerling, ägare Nils Kinch

1 Ukl, EST Nike, ägare/förare: Andras Talpai

1 Ökl, ISRT Razzmilla ägare/förare: Anita Paradis

2 Ökl, ISRT Den röde jägarens Nemi, ägare/förare: Eva Björklund

2 Ökl, ISRH Razzmuzz, ägare/förare: Ylva Lannge

Röde Jägarens Nemi, ägare: Eva Björklund,2 Ökl Bäckskog 2011-09-17 ägare: Eva Björklund

Anita Paradis med Razzmilla 1 Ökl hp, Bäckaskog 2011-09-17, domare: Jonas Sandberg

——————————————————————————————-

SFK’s utställning 2011 på Österlen

BIS 1

BIS 2

BIS 3

från vänster

VP Öppenklasspriset 2010

IRST Den Röde Jägaren Nemi, äg/för Eva Björklund

Klubbmästare SFK 2011

Ökl/Skl

PH Fugledes Eno ägare/förare: Bjerke Andersson

Ukl

PH Viarps Hamilton ägare/förare: Martin Lorentzen

SFK Bäst unghund 2010

och tillika

Årets SFKare

PT Bendt’s diba

Ägare/förare: Bertil Mårtensson

SFK Årets Öppenklassare/Segrarklass

EST Östrayby’s Fabilola, äg o för, Bengt Sandin

Kampen mellan SVK och SFK gick av stapeln i helgen.

Matchen blev oavgjord men till bästa hund utsågs Rickard Anderssons Strävhåriga tik.

För fler bilder följ nedan länk.

Fler bilder

SFK skyttemästare Bjerke Andersson

Apportmästarre 2011

Ylva Lange med EssoEss

Södra Fågelhundklubbens prov på Österlen 101023 – 101024

1 Ukl Hp, PT Sala Palmer, äg Einar Lervik, för Sten Rönnerling

1 Ukl Hp, PT Bendt’s Dilba, äg o för Bertil Mårtensson

1 Ökl Hp, PT Stenbitens Freja, äg o för Ann-Helen Jönsson

2 Ökl, IRST Den Röde Jägaren Nemi, äg o för Eva Björklund

2 Ökl, IRSH Razzmuzz, äg o för Ylva Lannge

3 Ökl, IRVST Rastorps Pippi, äg o för Gun Carmland

1 Skl, PH Drevjans Kurre, äg Bengt Zachrisson, för Sten Rönnerling

Freja

Södra Fågelhundklubbens prov på Löddesborg 100927 – 100928

1 Ukl Hp, PT Borgeflons Om Quitty, äg o för Ann-Helen Jönsson, Bästa Ukl

1 Ukl Hp, PT Bendt’s Diba, äg o för Bertil Mårtensson

1 Ukl, Borgeflons Jl Rojo-Garlic, äg o för Agneta Andersson

3 Ukl, ESH Setterbäckens Dandy, äg o för Richard Sjöholm

1 Ökl HP, PH Drevjans Kurre, äg Bengt Zachrisson, för Sten Rönnerling

1 Ökl Hp, EST Östraby’s Fabiola, äg o för Bengt Sandin

1 Skl Cert Hp, Red Garlics Gourmé, äg o för Agneta Andersson

2 Skl, ESH Senja’s M Zep, äg o för Benny Persson

Quitty och Rojo-Garlic

Setterbackens Dandy

Irländska setterklubbens prov på Trolle Ljungby 100923 – 100926

1 Ukl, Fugledes Nilo, äg o för Bjerke Andersson

Södra Fågelhundklubbens Vårprov på Skabersjö 2 – 3 april 2010

1 Skl Cacit Cert Ck Hp, IRST Lohmanns Jaffa, äg o för Frank Kröyer

Inofficiellt klubbmästerskap 20 mars 2010

Klubbmästare 2010

Ökl/Skl:

EST Östrabys Fabiola, äg o för Bengt Sandin

Ukl:

PT Stenbitens Freja, Äg o för Ann-Helen Jönsson

.